MAROKO

 

IMG_5182

 

Hej!

Maroko. Bil je prav spontana odločitev. Ampak ne obžalujem niti trenutka. Država, ki me je najbolj očarala; kultura, ki me je najbolj presenetila in arhitektura, ki me je pustila brez besed. Obisk te čudovite pokrajine priporočam prav vsakemu avanturistu, ki si želi novih pustolovščin in enkratnih doživetij (lenobice, ki si želijo miru in learjenja na plaži, Maroko iskreno odsvetujem).

Tja sva s prijateljico odpotovali februarja in iz mrzlih -5 stopinj na prikladnih 20 stopinj. Kljub deževni napovedi, naju ni presenetila niti kaplja dežja ( oh the lucky girls, aren’t we?). Ker nisva hoteli izgubiti niti trenutka dragocenega časa, naju je na letališču z dvignjeno tablico z najinimi imeni pričakal naročen taksist. Z njegovim “I don’t speak English” in “Hablo Espanol?” se je začel moj obupan molk zaradi neznanja španščine in Melisina ter taksistova zagreta debata. Sem se pa zato v miru naučila prvih pogledov na suho pokrajino z bogato arhitekturo in stotine pomarančevcev ob cesti. Ko smo prišli do glavnega trga- Jemma el Fna, avtom dostop ni bil več dovoljen; taksist je pograbil najine kovčke, naju predal njegovemu prijatelju, ki je najino prtljago naložil v voziček za seno in veselo smo odkorakali proti središču dogajanja v Marrakechu.

In se je začelo: “Shakira!”, “Spice girls!”, “Skinny girls!” – blondinke smo očitno v teh deželah deležne prav posebne pozornosti. Iz vseh strani so naju napadle žene z heno, možakarji s kačami, opicami in prodajalci vseh Nike-a, Chanel-a, All stark…, ki so bile vse po vrsti čisti original, za le 10 evrov (sense the sarcasm). Ko smo hodili mimo stojinic z oreščki, začimbami so se mi svetile oči, a ko sva zagledali stojnico s sveže stisnjenim pomarančnim sokom za le 40 centov naju je zajel val navdušenja. Am I in heaven or what?! Takrat sem vedela, da so pred mano nepozabni dnevi polni postulovščin in na litre popitega pomarančnega soka.

Prispeli smo do hotela – riada natančneje. Meni osebno s petimi zvezdicami, glede na to, da ponavadi potujem prek couchsurfinga. (Da ne omenjam zajtrkov-poleg toasta, domače marmelade, datljev, pomarančnega soka so naju vsakič postregli še z sirovo omleto in maroškimi palačinkami(!!) + v naslednjih dneh sva si tam privoščili še tradicionalni Hammam – kaj je boljšega kot to, da ležiš, drugi te pa umivajo? :D) Ob prihodu sva bili postreženi z tradicionalnim maroškim metinim čajem in izčrpnimi informacijami o varnosti in must-see destinacijah v Marakechu – vendar naju lastnik ni zmogel do konca informirati o vseh varnostnih ukrepih in opozorilih, saj sva ga z napol popitim čajem zapustile, ker sva mogli nujno nazaj na trg, ujeti zadnje žarke svetlobe za kakšno dobro fotko.

Vsak večer sva večerjali med domačini – high class turistične restavracije z a.k.a best Maroccan dishes naju tokrat niso videle. Pa mi ni žal – poskusili sva jagenjčkov jezik, polže in skoraj sem se soočila še z jagenjčkovimi možgani. Ne morem prehvaliti njihove juhe, katero sta nama častila upokojeni profesor angleščine in njegova brezzoba mati, ki sva ju spoznali na enem izmed najinih kulinaričnih večerov. Da ne omenjam glavnih jedi – “a must try in Marocco” je definitivno tangine, ki sva si ga midve prišparali za zadnji večer. Po spletu nesrečnih dogodkov sva to gurmansko večerjo morali nič kaj luksuzno pojesti v hotelski sobi iz tupperwear posode, ker je nekoga želodec opozoril da ni navajen na maroško hrano. 😛

Tri dni sva preživeli v Marakechu; obiskali sva Le jardin Majorelle, ki očara z njegovo kraljevsko modro barvo in visokimi palmami, Bahia palačo in Ben Youseff Medrasso s prečudovitimi mozaiki, občudovali najbolj slavno Koutoubia mošejo in se zgubili v labirintu souksov, kjer so naju domačini vabili vsak v svojo stojnico, lekarno, delavnico (baje, da jih je obiskal Jamie Oliver 😛 ) –  in me, polne navdušenja seveda takoj za njimi a na koncu jih zapustile precej užaljene ker nisva kupili ničesar. Prav posebno doživetje je bil hotel Mammoumia, ki je s svojim bliščem in luksuzom popolno nasprotje hrupu in revščini na ulicah.

Zadnji dan sva odšli izven ulic Marrakecha v obmorsko surfersko mestece Essaourio. Tu sem doživela povsem drug vibe. (Mogoče zaradi tega, ker sem mislila, da bom umrla,  vsakič ko smo se na dvopasovnici vozili trije avti vzporedno, vozniki so se pa z nasmeški do ušes veselo pozdravljali.) Mesto je bilo polno galebov, plaža sej raztezala kilometre daleč, na valovih pa je bilo opaziti številne surerske navdušence. Za kosilo sva si privoščili sveže ulovljene morske dobrote, želodce spočile na plaži in kmalu zatem smo se že odpravili nazaj proti Marrakechu.

Da zaključim; Maroko je v meni pustil poseben pečat, spodbudil željo pa odkrivanju novih kultur, mest in pokrajin. Če bom kdaj imela možnost se absolutno vrnem v to čudovito deželo z zakoreninjeno kulturo in srečnimi ljudmi.

Želim si še več, želim si še dlje, želim nepozabna doživetja.  Zato sem že rezervirala novo letalsko karto.  *happydance* 😀 Wonder what’s my next destination? You’ll find out in my next blog post ;D

 

Doživi Maroko ob spodnjih slikah :

IMG_4797

IMG_4834

IMG_4875

IMG_4918

IMG_4946

IMG_5008

IMG_5069

IMG_5074

IMG_5105

IMG_5143

IMG_5210

IMG_5212

IMG_5213

IMG_5250

IMG_5286

IMG_5300 (1)

IMG_5312

IMG_5321

IMG_5355

IMG_5449 (1)

IMG_5568

IMG_5582

IMG_5599

IMG_5610

IMG_5636

IMG_5661

IMG_5670

IMG_5698

IMG_5712

IMG_5722

IMG_5796

IMG_5808

IMG_5811

IMG_5814

IMG_5840

IMG_5857

IMG_5858

Sorry for bad quality photos but I’ve been in Marocco only with my phone. Bad decision, I know 🙁

Love, Klara

 

 

 

 

 

Share:

3 comments so far.

3 responses to “MAROKO”

 1. You really make it seem so easy with your presentation but I
  find this topic to be really something that I think I would never understand.

  It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking
  forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 2. DQ says:

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m
  attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use
  a few of your ideas!!

 3. WE says:

  Normally I don’t read post on blogs, however I would like
  to say that this write-up very compelled me
  to try and do so! Your writing style has been amazed me.
  Thanks, quite great article.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *